Australian Laser Women Champions

1978  -  MANLY  -  QLD
1st  Vanessa Dudley NSW

1979  -  ROCKINGHAM  -  WA
1st  Susan Pepper 

1980  -  PORT LINCOLN  -  SA
1st  Susan Pepper

1981  -  PALM BEACH  -  NSW
1st  Margaret Hibbert VIC

1982  -  SORRENTO  -  VIC
1st   Vanessa Dudley NSW
2nd  Margaret Hibbert VIC
3rd  Felicia Sallman VIC

1983  -  SANDY BAY  -  TAS
1st   Margaret Hibbert VIC
2nd  Julie Anne Rose VIC
3rd  Addy Bucek VIC

1984  -  HERVEY BAY  -  QLD
1st  Margaret Hibbert VIC

1985  -  BUSSELTON  -  WA
1st   Felicia Sallman VIC
2nd  Julie Anne Rose VIC
3rd  Adrienne Cahalan NSW

1986  -  GLENELG  -  SA
1st   Margaret Hibbert NSW
2nd  Kerrie Shimeld NSW
3rd  Felicia Sallman VIC

1987  -  SANDRINGHAM  -  VIC
1st  Margaret Hibbert  NSW
2nd  Susan Fielding  NSW

1988  -  BELMONT  -  NSW
1st  Jacqueline Ellis  NSW
2nd  Candy Braithwaite  NSW
3rd  Susan Fielding  NSW

1989  -  MOOLOOLABA  -  QLD
1st  Jacqueline Ellis  NSW
2nd Christine Bridge QLD
3rd Sue Williams QLD

1990  -  MOUNTS BAY  -  WA
1st  Jacqueline Ellis NSW
2nd Tracy Antill  WA

1991  -  PORT LINCOLN  -  SA
1st   Jacqueline Ellis NSW
2nd  Lorna Bean NSW
3rd  Tanea Beck-Lyon QLD

1992  -  SORRENTO - VIC
1st  Jacqueline Ellis NSW
2nd  Alison Casey QLD
3rd  Susan Fielding NSW

1993  -  BELMONT  -  NSW
1st  Jacqueline Ellis NSW
2nd  Elise Anderson QLD
4th   Heidi Gordon NSW

1994  -  HOBART  -  TAS
1st  Jacqueline Ellis NSW
2nd  Elizabeth Roberts WA
3rd  Heidi Gordon NSW

1995  -   MANLY  -  QLD
1st   Heidi Gordon NSW
2nd  Alison Casey  QLD
3rd   Elise Anderson QLD

1996  -   FRESHWATER BAY  -  QLD
1st  Elizabeth Roberts WA
2nd  Sarah Blanck VIC
3rd  Heidi Gordon NSW

1997  -   LARGS BAY  -  SA
1st  Jacqueline Ellis NSW
2nd Sarah Blanck VIC
4th  Jo Dikkenberg NSW

1998  -   McCRAE  -  VIC
1st   Alison Casey QLD
2nd Jo Dikkenberg NSW
3rd  Chantal Donnelly QLD

1999  -  GEORGES RIVER  -   NSW
1st   Alison Casey  QLD
2nd  Chantal Donelly QLD
6th   Annabel Parker TAS


2000  -  MOOLOOLABA  -  QLD
1st    Alison Casey  QLD
2nd  Justine Gowland NSW
3rd   Katrine Quinn  QLD
4th   Alana Slingsby  NSW

2001  -  SANDY BAY  -  TAS
1st  Melanie Dennison VIC
3rd  Krystal Weir  VIC
4th  Alana Slingsby  NSW
5th  Alison Casey  QLD

2002  -  ALBANY  -  WA
1st  Alana Slingsby  NSW
2nd  Krystal Weir  VIC
4th  Alison Casey-Hall  QLD
5th  Cassie Buckley  QLD

2003 - LARGS BAY - SA
1st   Krystal Weir VIC
2nd  Alana Slingsby NSW
3rd  Alison Casey Hall QLD

2004 - GEELONG - VIC
1st  Krystal Weir
2nd Alana Slingsby
3rd  Samantha Boyd

2005 - BELMONT - NSW
1st   Krystal Weir
2nd Jo Aleh
3rd  Jane Macky

2006 -  MANLY  - QLD
1st  Sarah Blanck VIC
2nd Krystal Weir VIC
3rd  Laura Baldwin GBR
4th  Melanie Dennison AUS

2007 - SANDY BAY - TAS
1st   Krystal Weir VIC
2nd Sarah Blanck VIC
3rd  Tania Elias Calles MEX
4th  Gabrielle King NSW

2008 -  BLAIRGOWRIE - VIC
1st  Sarah Blanck VIC
2nd  Jo Aleh NZL
3rd  Veronika Fencova CZE

2009 - FREEMANTLE - WA
1st  Gabrielle King NSW
2nd Alison Young GBR
3rd  Andrea Brewster GBR
6th  Ashley Stoddart QLD
7th  Alex South NSW

2010 - ADELAIDE - SA
1st  Elizabeth Yin SIN
2nd Laura Baldwin NSW
3rd Victoria Chan SIN
4th Ashley Stoddart QLD
5th Megan De Lange VIC

2011 - GEORGES RIVER - NSW
1st  Krystal Weir VIC
2nd Alex South NSW
3rd  Ashley Stoddart QLD

2012 - MANLY - QLD
1st  Krystal Weir VIC
2nd Alex South NSW
3rd  Ashley Stoddart QLD

2013 - SANDY BAY - TAS
1st  Ashley Stoddart QLD
2nd Manon Luther SUI
3rd  Louise Evans QLD
4th  Madison Kennedy QLD

2014 - McCRAE YC - VIC

1st   Mananm Doi    JPN
2nd  Krystal Weir  VIC
3rd  Ashley Stoddart  QLD
4th   Wakako Tabata  JPN

2015 - MANDURAH - WA

1st   Ashley Stoddart  QLD
2nd  Mananm Doi    JPN
3rd
  Haddon Hughes   USA

2016 - BELMONT 16f SC - NSW
1st   Mananm Doi    JPN
2nd  Ashley Stoddart QLD
3rd   Khairunneeta Mohd Afendy  MAS
4th   Madi Kennedy   QLD
5th   Zoe Thomson  WA

2017 - ADELAIDE SC - SA
1st   Ashley Stoddart QLD
2nd  Elyse Ainsworth  WA
3rd   Zoe Thomson  WA
4th
  Mara Stransky  QLD
5th   Malena Berzins   NSW

2018 - ROYAL QUEENSLAND YS - QLD
1st   Mananm Doi    JPN
2nd  Zoe Thomson  WA
3rd 
Malena Berzins   NSW
4th  Annie Eastgate   QLD
5th  Elyse Ainsworth  WA

2019 - MERSEY YC, Devonport - TAS
1st   Emma Plasschaert   BEL
2nd  Manami Doi  WA
3rd 
 Mara Stransky   QLD
4th   Zoe Thomson  WA
5th   Casey Imeneo  VIC

2020 - SANDRINGHAM YC, Melbourne - NSW
1st   Marit
Emma Bouwmeester   NED
2nd  Maxime Jonker  NED
3rd 
 Mirthe Akkerman  NED
4th   Mara Stransky  QLD
5th   Agata Barwinska  POL