Laser Radial Masters National Champions

1996 - FRESHWATER BAY -  WA
Apprentice Masters
1st  Andrew Brockis WA
2nd Adam Wolfe
Masters
1st  Paul Hargan NSW
2nd Helen Cooksey WA
Grand Masters
1st  Max Ryan QLD 
2nd Bruce Keir QLD

1997 - LARGS BAY - SA
Apprentice Masters
1st  Kevin Bloor NSW
2nd Mathew Sanderson SA
Masters
1st  Bill Meany NSW
2nd Gary McCrohon QLD
Grand Masters
1st  Max Ryan QLD
2nd Barry Cook NSW

1998 - McCrae - VIC
Apprentice Masters
1st  Frank Inmon QLD
2nd Peter Kennett NSW
Masters
1st  Lew Verdon NSW
2nd Mike Eldridge SA
Grand Masters None

1999 - ST KILDA - VIC (incl in World Masters)
Masters
1st   Frank Inmon QLD
2nd Adam French NSW
3rd  Rick Stockley WA
Great Grand Masters
1st  Graham Read NSW
2nd Peter O'Grady  QLD
3rd  Robert McDonald

Womens Masters
1st  Lyndall Patterson QLD
2nd Helen Cooksey  WA
3rd  Susan Fielding  NSW


2000 - MOOLOOLABA - QLD
Apprentice Masters
1st  Adam French NSW
2nd Danny O'Connell QLD
Masters
1st  Chris Meech NSW
2nd Rod Gray NSW
Grand Masters
1st  Kerry Waraker QLD
2nd Gary McCrohon QLD
 
2001 - SANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st  Gavin Kerr QLD
2nd Garry Cutts NSW
Masters
1st  Lyndall Patterson QLD
2nd Chris Meech NSW
Grand Masters None

2002 - ALBANY - WA
Apprentice Masters
1st  Alistair McMichael WA
2nd Norm Marsh WA
3rd  Paul Murray WA
Masters
1st  Bill Meany NSW
2nd Chris Meech NSW
3rd  Peter Bolt WA
Grand Masters
1st  Barry Pownall NSW
2nd Brian Holman WA
3rd  Frank Hillier NSW

2003 - LARGS BAY - SA
Apprentice Masters
1st  Mathew Sanderson SA
2nd Rick Stockley SA
3rd  Brian Conollly NSW
Masters
1st  Adam French NSW
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd  Greg Bell NSW
Grand Masters
1st  Barry Pownall NSW
2nd Michael Mills NSW
3rd  Lloyd Cushway SA
Great Grand Masters
1st  David Flakelar NSW
2nd Peter Craig QLD

2004 - GEELONG - VIC
Full results.  Can anyone advise
places from results?  Email


2005 - BELMONT
Apprentice Masters
1st  Martin Wilson
2nd Phil Lawson
3rd Gary Ratcliffe
Masters
1st  Adam French NSW
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd Chris Meech NSW
Grand Masters
1st  Gary Tyrril NSW
2nd Lew Verdon NSW
Great Grand Master
1st  Kerry Waraker QLD

2006 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st  Christine Bridge
2nd Norm Marsh
3rd  Frank Inmon QLD
Masters
1st  Greg Adams QLD
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd John Sprague NSW
Grand Masters
1st  Lew Verdon NSW
2nd Bill Meany
3rd John Sampson
Great Grand Masters
1st  Kerry Waraker QLD

2007 - SANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st  Matt Sanderson VIC
2nd Grant Willmott QLD
Masters
1st  Greg Adams QLD
2nd Chris Meech NSW
3rd  Kevin Burman NSW
Grand Masters
1st  John Sprague NSW
2nd Ken Hurling QLD
3rd  Frank Hillier NSW

2008 BLAIRGOWRIE - VIC
Apprentice Masters
1st  John Jagger VIC
2nd Grant Willmott QLD
3rd  Murray O'Brien VIC
Masters
1st  Greg Adamas QLD
2nd Martin White NSW
Grand Masters
1st  Peter Heywood NSW
2nd John Sprague NSW

2009 - FREEMANTLE - WA
Apprentice Masters
1st  Richard Bott NSW
2nd Kelsey Ormsby QLD
3rd Grant Willmott WA
Masters
1st  Greg Adams QLD
2nd Nick Carew WA
Grand Masters
1st  Peter Heywood NSW

2010 - ADELAIDE - SA
Apprentice Masters
1st   Danny Fuller QLD
2nd Grant Willmott WA

3rd  Steve Harland WA
Masters
1st  Vanessa Dudley NSW
2nd Mark Kennedy QLD
3rd  Michael Keeton NZL
Grand Masters
1st  Chris Meech NSW
2nd Geoff Walker VIC
3rd  Malcolm Parsons VIC
Great Grand Masters
1st  John D'Helin VIC
2nd Kevin Phillips NSW
3rd  David Wyllie VIC

2011 - PORT STEPHENS - NSW
Apprentice Masters
1st  Owen McMahon VIC
2nd Richard Bott NSW
3rd  Martin Wilson NSW
Masters
1st  David Early NSW
2nd Mark Kennedy QLD
3rd John Jagger VIC
Grand Masters
1st  John Sprague NSW
2nd Michael Pitt QLD
3rd Chris Meech NSW
Great Grand Masters
1st  Kerry Waraker QLD
2nd Lew Verdon NSW
3rd  Kevin Phillips NSW

2012 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st  Scott Leith  NZL
2nd Danny Fuller QLD
3rd  Edmund Tam NZL
Masters
1st  Greg Adams QLD
2nd Mark Orams NZL
3rd  Al Clark CAN
Grand Masters
1st  Mike Keeton NZL
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd  Doug Peckover USA
Great Grand Masters
1st  Kerry Waraker QLD
2nd Peter Seidenberg USA
3rd  Kevin Phillips NSW

2013 - SANDY BAY - TAS
Masters
1st  Mark Kennedy QLD
2nd Robert Smith  QLD
3rd  Michael Vaughan TAS
Great Grand Masters
1st  Kevin Phillips NSW
2nd Stuart Allan ACT
3rd  Nicholas Zac

2014 - PAYNESVILLE - VIC
Apprentice Masters
1st  Megan De  Lange VIC
2nd Anita Smith  NSW
3rd  Peter Creak  VIC
Masters
1st  David Early  NSW
2nd John Jagger  VIC
3rd  Mark Kennedy  QLD
Grand Masters
1st  James Mitchell  VIC
2nd Adam French  NSW
3rd  Rick Longbottom  ACT
Great Grand Masters
1st  Robert Lowndes  NSW
2nd Kevin Phillips  NSW
3rd  Peter Heywood  NSW

2015 - MANDURAH - WA
Apprentice Masters
1st  Stefan Aspeling  WA
Masters
1st  Mark Kennedy QLD
2nd Craig Hughes  WA
3rd  David Luketina  WA
Grand Masters
1st  Jeff Loosemore NSW
2nd Andy Whittell  WA
3rd  Bruce Utting  WA
Great Grand Masters
1st  David Edmiston NSW
2nd Kevin Phillips NSW
3rd  Lewis ARNDT  WA

2016 - PORT STEPHENS - NSW
Apprentice Masters
1st  Jeffrey Myers  NSW
2nd Ed Wray  NSW
3rd  Darryl Bentley  NSW
Masters
1st  Sean Atherton-Feeney  NSW
2nd David Early  NSW
3rd  John Jagger  VIC
Grand Masters
1st  Greg Adams  QLD
2nd Lloyd Lissiman  WA
3rd  Jeff Loosemore  NSW
Great Grand Masters
1st  Robert Lowndes  NSW
2nd Kerry Waraker  QLD
3rd  Kevin Phillips  NSW

2017 - ADELAIDE SAILING CLUB - SA
Apprentice Masters
1st  Andrew Darcey  SA
Masters
1st  Scott Marshall  SA
2nd Camilla Graves  VIC
3rd  Diane Sissingh  NSW
Grand Masters
1st  Jeff Loosemore  NSW
2nd James Mitchell  VIC
3rd  Mark Kennedy  QLD
Great Grand Masters
1st  Kevin Phillips  NSW
2nd Peter Heywood  NSW
3rd  David Edmiston  NSW

2018 - MOOLOOLABA - QLD
Apprentice Masters
1st  Danny Fuller  QLD
2nd Daniel Wright  QLD

Masters
1st  Owen McMahon  VIC
2nd Grant Willmott  QLD
3rd  Ian Young  NSW
Grand Masters
1st  Mark Kennedy  QLD
2nd Jeff Loosemore  NSW
3rd  David Luketina   WA
Great Grand Masters
1st  Robert Lowndes  NSW
2nd Kerry Warraker  QLD (1st Legend)
3rd  Martin Linsley  ACT