HONOUR ROLL
Australian Laser Youth
& U21 Champions

1975  -   HOLDFAST BAY  -  SA 
1st   Shane Deussen

1976  -  BLACK ROCK  -  VIC 
1st    Nev Wittey  NSW

1977  -  DEVONPORT  -  TAS 
1st    Peter Conde  QLD

1978  -   MANLY  -  QLD   
1st    Peter Conde  QLD

1979  -   ROCKINGHAM  -   WA
1st    Willie Packer   

1980  -  PORT LINCOLN  -  SA
1st    Trevor Butcher   SA

1981  -  PALM BEACH  -   NSW
1st    Chris Harmsen   NSW

1982  -  SORRENTO  -  VIC
1st    John Irvine   NZ
2nd  Stuart Wallace   VIC

1983  -  SANDY BAY  -  TAS
1st    Campbell Rose   VIC
2nd   M. Chesterman   TAS
3rd    David Giles   NSW

1984  -  HERVEY BAY  -  QLD
1st     Robert Zahn   QLD

1985  -  BUSSELTON  -   WA
1st     Richard Stanning   NSW
2nd    Scott Ellis   NSW

1986  -  GLENELG  -  SA
1st     Philip Thompson   NSW
2nd    Tim Marshall   NSW
3rd     Adam Beashel   NSW

1987  -  SANDRINGHAM  -  VIC
1st      Geoff Wood   VIC
2nd     Stuart Bishop   QLD
3rd      David Rose   QLD
5th      Ben Durham            WA

1988  -  BELMONT  -  NSW
1st       Joshua Faddy          NSW
2nd      Rod Davies             CAN
3rd       Chris Murcutt           NSW
4th       Chris Nicholson         NSW

1989  -  MOOLOOLABA  -  QLD
1st        Joshua Faddy           NSW
2nd       Andrew Maher           NSW
3rd       Anthony Woodrow        NSW

1990  -  MOUNTS BAY  -  WA
1st        Joshua Faddy            NSW
2nd       Andrew Maher            NSW
3rd        Christian Zerovich         WA

1991  -  PORT LINCOLN  -  SA
1st        Brad Kitchen             CAN
2nd       Andrew Maher            NSW
3rd        Brad Anderson           QLD
4th        Jason Farnell             VIC

1992  -  SORRENTO  -  VIC
1st        Dean Barker             NZ
2nd      Jason Farnell             VIC
3rd       Brad Anderson           QLD
4th       Michael Stackpool        NSW

1993  -  BELMONT  -  NSW
1st       Daniel Slater              NZ
2nd      Brett Ellis                 NSW
4th       Matt Goulter               NSW
5th       Robbie Twigg              VIC

1994  -  HOBART  -  TAS
1st        Brendan Casey           QLD
3rd        Malcolm Parker          TAS
4th        Stephen Hay             QLD

1995  -  MANLY  -  QLD
1st        Brett McPherson          NZ
2nd       Brendan Casey           QLD
4th        Daniel Madsen           QLD

1996  -  FRESHWATER BAY  -  WA
1st        Ben Ainslie               GBR
2nd       Ben Durham              WA
3rd        Brendan Casey           QLD
4th        Matthew von Bibra         QLD

1997  -   LARGS BAY  -  SA
1st        Matthew Blakey           NZ
2nd       Josh Beaver              WA
3rd        Richard Parker           TAS
4th        Brendan Brittliffe          WA

1998  -  McCRAE  -  VIC
1st        Josh Beaver   WA
2nd      Travis Gillies   VIC

1999  -  GEORGES RIVER  -  NSW
1st      Shane Guanaria  NSW
2nd     Ben Austin   NSW
3rd      Travis Gillies   VIC

2000  -  MOOLOOLABA  -  QLD
1st      Ben Austin   NSW
2nd     Nathan Scurrah  VIC
3rd      Michael Dunstan  NSW

2001 -  SANDY BAY  -  TAS

1st      Ben Lamb   NSW
2nd     Tom Slingsby   NSW
3rd     Joel Skelton   NSW

2002  -  ALBANY  -  WA
1st      Tom Slingsby   NSW
2nd     Tim Austin  NSW 
3rd      Rick Ironmonger  VIC

2003 - LARGS BAY - SA
1st       Richard Ironmonger VIC
2nd     Tim Castles  WA
3rd     Simon Morgan TAS

2004 - MELBOURNE - VIC
1st     Simon Morgan   TAS
2nd    Sean Bly   VIC
3rd    Torvar Mirsky   WA

2005 - BELMONT - NSW
1st     Tom Watson   VIC
2nd    W Hill   VIC
3rd     I Quartly   NSW

2006 - MOOLOOLABA - QLD
1st     Jye Murray   NSW
2nd    James Dagg      QLD
3rd     James Burman   NSW

2007 - HOBART - TAS

1st     Jye Murray  NSW
2nd    James Burman   NSW
3rd     Kyle Langford  NSW

2008  -  BLAIRGOWRIE - VIC

1st      Jeemin Ha   KOR
2nd     Andy Maloney  NZL
3rd      Tom Burton  NSW

2009 -  FREMANTLE  -  WA

1st     
2nd    
3rd    

2010  -  ADELAIDE - SA
1st      Ki-Raphael Sulkowski  WA
2nd     Rawiri Geddes  NZL 
 

Under 21 from here on

2011 - GEORGES RIVER - NSW
1st       Mark Wittington  WA
2nd    
Ki-Raphael Sulkowski  WA
3rd     Matthias  Sailer  AUT

2012 - ROYAL QUEENSLAND YS - QLD
1st     Matthew Wearn  WA
2nd    Jake Lilley  WA
3rd   
Ki-Raphael Sulkowski  WA

2013 - ROYAL YACHT CLUB TASMANIA - TAS
1st    
Matthew Wearn  WA
2nd    Luke Elliott  WA
3rd     Mitchell Kennedy  NSW

2014 - McCRAE YC - VIC
1st     Matthew Wearn     WA
2nd    Mark Spearman    WA
3rd     Ben Walkemeyer  WA

2015 - MANDURAH - WA
1st    
Matthew Wearn   WA
2nd    Mark Spearman  WA
3rd     Thomas Vincent  VIC

2016 -
BELMONT 16ft SC - NSW
1st     Ryan Lo   SIN
2nd    Gilham Lachy  WA
3rd     Higuchi Ao   JPN

2017 - ADELAIDE SC - SA
1st     Finn Alexander   NSW
2nd    Richard Maher   WA
3rd     James Stewart   WA

2018 - ROYAL QUEENSLAND YS - QLD
1st     Finn Alexander   NSW
2nd    Ethan Mcaullay   WA
3rd     Brody Riley      VIC