Australian Laser Standard Champions

1975 - HOLDFAST BAY - SA
1st Peter Burford SA
2nd Geoff Gale NSW

1976 - BLACK ROCK - WA
1st  Peter Burford  SA
2nd  Ian Gibson  NSW
3rd  Geoff Gale  NSW
4th  David Catterns  NSW
5th  John Dorling  NSW

1977 - DEVONPORT - TAS
1st  Ian Gibson  NSW
2nd  Warwick Phillips NSW
3rd  Tony Manning VIC
4th  Geoff Gale NSW
5th  John Dorling NSW

1978 - MANLY - QLD
1st  Andrew York  NSW
2nd  Peter Conde  QLD
3rd  Ian Gibson  NSW
4th  Frank Bucek  VIC
5th  Tim Alexander  NSW

1979 - ROCKINGHAM - WA
1st  Peter Conde QLD
2nd Tony Manning  VIC
3rd  Geoff Gale  NSW

1980 -  PORT LINCOLN - SA
1st  Colin Beashel  NSW
2nd  Warwick Phillips  NSW
3rd  Chris Pratt   SA
4th  Paul Burns  VIC
5th  Phil Bate  NSW

1981 - PALM BEACH - NSW
1st  Colin Beashel  NSW
2nd Chris Pratt SA
3rd  Trevor Butcher SA
4th  Larry Kleist NSW
5th  Brad Taylor QLD

1982  -  SORRENTO  -  VIC
1st  Andy Roy  CAN
3rd  Andrew Hodder  VIC
5th  Nev Wittey  NSW
6th  Chris Pratt  SA
7th   Paul Burns  VIC
8th  Larry Kleist  NSW

1983  -  SANDY BAY  -  TAS
1st   Andrew Hodder  VIC
2nd  Glen Collings  VIC
3rd  Trevor Butcher  SA
4th  John Collings   VIC
5th  Stuart Wallace  VIC

1984  -   HERVEY BAY  -  QLD
1st   Dave Cummins  UK
2nd  Tony Walsh  NSW
3rd  Brad Taylor  QLD
4th  Andrew York  NSW
5th  Norm Ridge  NSW

1985  -  BUSSELTON  -  WA
1st   Alister McClure   VIC
2nd Glenn Bourke  NSW
3rd  Phil Bate  NSW
4th  John Collings  VIC
5th  Campbell Rose  VIC

1986  -  GLENELG  -  SA
1st   Stuart Wallace  VIC
2nd  Brad Taylor    QLD
3rd  Tim Reger    WA
4th  Campbell Rose  VIC
5th   Alister McClure  VIC

1987  -  SANDRINGHAM  -  VIC
1st  Stuart Wallace VIC
2nd Brad Taylor QLD
3rd  Alister McClure VIC
4th  Scott Ellis NSW
5th  John Collings  VIC

1988 - BELMONT - NSW
1st  Glenn Bourke  NSW
2nd Brad Taylor  QLD
3rd  Scott Ellis  NSW
4th  Simon Gorman  QLD
5th  Alister McClure  VIC

1989 -  MOOLOOLABA - QLD
1st  Glenn Bourke  NSW
2nd Scott Ellis  NSW
3rd  Stuart Wallace  VIC
4th  Brad Taylor  QLD
5th  Mathew Faddy  NSW

1990 - MOUNTS BAY - WA
1st  Glenn Bourke  NSW
2nd Scott Ellis  NSW
3rd  Geoff Wood  VIC
4th  Mathew Faddy  NSW
5th  Tony Walsh  NSW

1991 - PORT LINCOLN - SA
1st  Scott Ellis  NSW
2nd Geoff Wood  VIC
3rd  Mark Richards  NSW
4th  Brett Beyer  NSW
6th  John Gibson  VIC

1992  - SORRENTO - VIC
1st  Matthew Faddy  NSW

2nd Stuart Wallace  VIC
3rd  Geoff Wood  VIC
4th  Jan Scholten  NSW
6th  Adam Beashel  NSW

1993 - BELMONT  -  NSW
1st  Dean Barker  NZL
3rd  Glenn Bourke  NSW
4th  Joshua Faddy   NSW
6th  Scott Ellis  NSW
7th   Adam Beashel  NSW
10th Geoff Wood  VIC
 
1994  -  HOBART  -  TAS
1st  Joshua Faddy  NSW
2nd Geoff Wood  VIC
3rd   Adam Beashel  NSW
4th  Michael Blackburn  NSW
5th  Brendan Casey  QLD

1995  -   MANLY  -  QLD
1st   Nik Burfoot  NZL
2nd  Hamish Pepper  NZL
3rd  Florent Guillaume  FRA
4th  Rod Dawson  NZL
5th  Kris Decke  NZL
6th  Brad Anderson QLD
7th  Michael Blackburn QLD

1996  -  FRESHWATER BAY  -   WA
1st    Hamish Pepper NZL
9th    Glenn Bourke  NSW
12th  Scott Ellis NSW
14th  Brad Anderson QLD
16th  Joshua Faddy NSW
19th  Michael Blackburn NSW

1997  -   LARGS BAY  -  SA
1st  Nik Burfoot  NZL
2nd Michael Blackburn  NSW
3rd  Brad Anderson  QLD
4th  Brendan Casey  QLD
5th  Scott Ellis  NSW
6th  Anthony Nossiter  NSW

1998  -   McCRAE  -  VIC
1st  Nik Burfoot  NZL
2nd Michael Blackburn  NSW
3rd  Brendan Casey  QLD
4th  Ben Ainslie  GBR
5th  Andrea Casale   ITA
7th  Geoff Wood VIC
11th Doug McGain NSW
12th Tim Shuwalow VIC

1999 - GEORGES RIVER - NSW
1st  Brendan Casey  QLD
2nd Anthony Merrington  NSW
3rd  Bernard Luttmer  CAN
4th  Jayson Herbert  NZL

5th  Brett Beyer  NSW
7th  Ian Teakle QLD
12th Anthony Walsh NSW

2000 - MOOLOOLABA - QLD
1st  Michael Blackburn NSW
2nd Rod Dawson  NZL
3rd  Rohan Lord  NZL

4th  Brendan Casey QLD
5th  Niklas Edler  SWE

9th  Doug McGain  NSW

2001 - SANDY BAY  - TAS
1st  Michael Blackburn  NSW
2nd Brendan Casey  QLD
3rd  Ben Lamb  NSW
4th  Nick Skulander  NSW
5th  Doug McGain  NSW
6th Tom Slingsby  NSW

2002  -   ALBANY -  WA
1st   Ben Lamb  NSW
2nd  Tom Slingsby  NSW
3rd  Brendan Casey  QLD
4th   Ed Wright  GBR

5th  Jon Holroyd  NSW
6th  Nick Skulander  NSW

2003 - LARGS BAY - SA
1st  Roope Suomalainen   FIN
2nd Andreas Geritzer   AUT
3rd  Brendon Casey  QLD
4th  Michael Blackburn  NSW
5th  Peer Moberg  NOR
8th Tom Slingsby   NSW

2004 - GEELONG - VIC
1st  Michael Blackburn - NSW
2nd Brendan Casey - NSW
3rd  Hugh Styles  GBR
4th  Pieter-Jan Postma  NED
5th  Matias del Solar  CHI
15th Tom Slingsby - NSW

2005 - Belmont - NSW
1st  Brendan Casey  QLD
2nd Michael Bullot  NZL
3rd Tom Slingsby  NSW
4th  Mark Powell  GBR
5th  David Weaver  NZL
6th  Brett Beyer  NSW


2006 - Brisbane - QLD
1st  Brendan Casey  QLD
2nd Tom Slingsby  NSW
3rd  Andrew Murdoch  NZL
4th  Michael Bullot  NZL
5th  David Weaver  NZL
9th Brett Beyer  NSW
 
2007 - Hobart - Tas
1st  Michael Blackburn  NSW
2nd Tom Slingsby  NSW
3rd  Michael Leigh  CAN
4th  Brett Beyer   NSW
5th  Kristian Ruth  NOR


2008 - Blairgowrie - Vic
1st  Tom Slingsby  NSW
2nd Michael Leigh  CAN
3rd  Nick Thompson  GBR
4th  Rutger nav Schaardenburg  GER
5th  Andrew Campbell  USA
14th  Ashley Brunning  NSW

2009 - Freemantle - WA
1st   Ashley Brunning  NSW
2nd  Matias Del Solar  CHI
3rd  Fredrik Westman  FIN
4th  Ryan Hannan   WA
5th  James Burman  NSW
6th  Tom Burton  NSW

2010 - Adelaide - SA
1st Tom Slingsby  NSW
2nd Christoph Bottoni  SUI
3rd  Ashley Brunning  NSW
4th  Jeemin Ha  KOR
5th  James Burman  NSW
6th  Tom Burton  NSW

2011 - Georges River - NSW
1st  Tom Burton  NSW
2nd Christoph Bottoni  SUI
3rd  Rutger Schaardenburg  NED
4th  Andreas Geritzer  AUT
5th  Ashley Brunning  NSW

2012 - RQYS - QLD
1st  Tom Burton   NSW
2nd  Ryan Palk  QLD
3rd  Ashley Brunning  NSW
4th  Matthew Wearn  WA
5th  James Burman  NSW

2013 - Royal Yacht Club of Tasmania - TAS
1st  Tom Burton  NSW
2nd Ashley Brunning  NSW
3rd  Ryan Palk  QLD
4th  Matthew Wearn  WA
5th  Jared West  QLD

2014 - McCrae YC - VIC
1st  Matthew Wearn  WA
2nd Jeremy O'Connell  VIC
3rd  Colin Cheng  SIN
4th  Luke Elliott  WA
5th  Mitchell Kennedy  QLD

2015 - Mandurah - WA
1st  Tom Burton  NSW
2nd Matthew Wearn  WA
3rd  Ryan Palk  QLD
4th  Luke Elliott  WA
5th  Mitchell Kennedy  QLD

2016 - Belmont 16ft SC - NSW
1st  Tom Burton  NSW
2nd Matthew Wearn
 WA
3rd  Luke Elliott  WA
4th  Colin Cheng  SIN
5th  Mark Spearman  WA

2017 - Adelaide SC - SA
1st  Matthew Wearn
 WA
2nd Jeremy O'Connell  Vic
3rd  Mitchell Kennedy  QLD
4th  Luke Elliott  WA
5th  Finn Alexander  NSW

2018 - Royal Queensland YS - QLD
1st  Matthew Wearn
 WA
2nd Tom Burton  NSW
3rd  Mitchell Kennedy  QLD
4th  Luke Elliott  WA
5th  Abdullah Mohd Afendy 
MAS