Australian Laser Radial Champions
 

1992  -  SORRENTO  -  VIC
1st  Sean Kirkjean NSW
2nd Jacqueline Ellis NSW
3rd  Paul Millsom VIC
4th  Dale Felton NSW
5th  Alistair Gellatly ACT

1993  -  BELMONT  -  NSW
1st  Sean Kirkjean NSW
2nd Jeff Loosemore NSW
4th  Stewart Casey QLD
5th  Alistair Gellatly ACT
8th  Evan Gordon NSW

1994  -  HOBART  -  TAS
1st  Stewart Casey  QLD
2nd Sean Kirkjean   NSW
3rd  Nick Palmer      NSW
4th  Todd Holzapfel  QLD
5th  Jacqueline Ellis NSW

1995  -   MANLY  -  QLD
1st   Sean Kirkjean   NSW
2nd  Stewart Casey  QLD
3rd   John Lurie VIC
4th   Todd Holzapfel QLD
5th   Tim Shuwalow VIC

1996  -  FRESHWATER BAY  -   WA
1st   Jonathon Holroyd  VIC
2nd  Stewart Casey  QLD
4rd   Richard Steedman  TAS
5th   Tim Shuwalow  VIC
6th   Simon Sutherland  WA

1997  -   LARGS BAY  -  SA
1st   Stephen Keen NZL
2nd   Ian Teakle  QLD
3rd   Adrian Hekel QLD
4th   Richard Steedman TAS
5th   Nick Skulander  NSW
6th   John Lurie VIC

1998  -  McCRAE  -  VIC
1st   Andrew Sanders  WA
2nd  Andrew Wills NZL
3rd   John Lurie  VIC
4th   Milton Bloomfield NZL
5th   Matthew Cubit  TAS

1999  -  GEORGES RIVER  -  NSW
1st   Andrew Wills  NZL
2nd  Michah Shuwalow VIC
3rd  Justin Taubman WA
4th   Milton Bloomfield  NZL
5th  John Lurie  VIC


2000  -  MOOLOOLABA  -  QLD
1st  Chris kitchen NZL
2nd John Eloff RSA
3rd  Tom Slingsby  NSW
4th  Lance Mitchell  NSW
5th  Tim Cubit  TAS

2001  - 
SANDY BAY  -  TAS
1st  Melanie Dennison VIC
2nd  Aaron Gregory  NSW
3rd  Tim Cubit  TAS
4th  Matthew Pilkington TAS
5th  Richard Howard NSW


2002  -   
ALBANY -  WA
1st  Jake Bartrom  NZL
2nd  Richard Howard  NSW
3rd  Aaron Gregory  VIC
4th  Stanley Tan  SIN
5th  Craig Smith  VIC
6th  Alana Slingsby  NSW

2003 -
LARGS BAY - SA

1st  Jake Bartrom  NZL
2nd Seng Leong Koh  SIN
3rd  Richard Howard  NSW

4th  Adam Beattie  QLD
5th  Mathew Chew  QLD

2004 - GEELONG- VIC
1st Mathew Chew  QLD
2nd Krystal Weir VIC
3rd Simon McGoldrick NSW
4th Zac Skulander  NSW
5th Brian Case  VIC

2005 - BELMONT - NSW
1st Nathan Outteridge  NSW
2nd Krystal Weir  VIC
3rd Andrew Williams
  NSW
4th Mathieu Frei  FRA
5th Zac Skulander NSW

2006 -
BRISBANE - QLD

1st Mathieu Frei  FRA
2nd Sarah Blanck  VIC
3rd Krystal Weir  VIC
4th Laura Baldwin  GBR
5th Melanie Dennison  VIC


2007 - ROYAL YC TASMANIA - TAS
1st Krystal Weir  VIC
2nd Sarah Blanck  VIC
3rd Malo Leseigveur   New Caledonia
4th Ben Price  TAS
5th  Ben Gunther  VIC

2008 - BLAIRGOWRIE - VIC
1st Sarah Blanck  VIC
2nd Jo Aleh   NZL
3rd  Veronika Fencova  CZE
4th Nathalie Brugger  SUI
5th Marit Bouwmeester  NED

2009 -
FREEMANTLE - WA

1st Richard Bott   NSW
2nd Colin Cheng  SIN
3rd Klade Hauschildt  QLD
4th Greg Adams  QLD
5th  Gabrielle King  NSW

2010 - ADELAIDE  - SA
1st Seng Leong Koh  SIN
2nd Mohd Romzi Muhamed  MAS
3rd Ben Franklin  QLD
4th Tristan Brown  WA
5th Chris Jones  TAS


2011 -  
GEORGES RIVER - NSW

1st  Mathew Wearn  WA
2nd  Krystal Weir  VIC
3rd  Mitchell Kennedy QLD
4th 
Elliot Hanson  GBR
5th  Tristan Brown  WA


2012  -
ROYAL QUEENSLAND YS - QLD

1st  Tristan Brown WA
2nd  Krystal Weir VIC
3rd  Mark Spearman  WA
4th  Andrew McKenzie  NZL
5th Jeremy O'Connell   VIC


2013 - ROYAL YACHT CLUB TASMANIA - TAS

1st  Tristan Brown- WA
2nd Thomas Vincent  VIC
3rd  Mark Spearman  WA
4th  Benjamin Walkemeyer  WA
5th  Bradley Utting  WA


2014  -
McCRAE YC - VIC

1st  Tristan Brown  WA
2nd  Alistair Young  WA
3rd  William Bates  QLD
4th  Ben Franklin  QLD
5th  Simon Merritt  VIC


2015 - MANDURAH - WA

1st  Alistair Young  WA
2nd  Tristan Brown  WA
3rd  Connor Nicholas  WA
4th  Finn Alexander  NSW
5th  Ashley Stoddart  QLD


2016  -
BELMONT 16ft SC - NSW

1st  Connor Nicholas  WA
2nd  Finn Alexander  NSW
3rd   Brody Riley  VIC
4th   Manami Doi  JPN
5th  Ashley Stoddart  QLD


2017  -
ADELAIDE SC -
SA
1st  Rhett Gowans  VIC
2nd  Caelin Winchcombe  WA
3rd   Brody Riley  VIC
4th   Zachary Littlewood  WA
5th  Ashley Stoddart  QLD


2018  - ROYAL QUEENSLAND YS - QLD

1st   Zac Littlewood  WA
2nd  Josh Armit  NZ
3rd   Yoshihiro Suzuki  JPN
4th   Caelin Winchcombe  WA
5th 
 Sam King  TAS