Australian Laser 4.7 Champions


2001  -  SANDY BAY  -  TAS
1st   Michael Chidgey - NSW
2nd  Kate Azzopardi -  NSW

2002  -  ALBANY  -  WA
1st   Samantha Chidgey - NSW
2nd  Craig Souter -  NSW
Full results

2003 - LARGS BAY - SA
1st   N Scali - NSW
2nd  P Brinkley - QLD
3rd  Q Houghton - QLD
Full results

2004 - GEELONG - VIC
1st  James Burman - NSW
2nd Jye Murray - NSW
3rd  Tom Scully - NSW
Full results

2005 - BELMONT - NSW
1st  Christian Rohr - NSW
2nd  Mark Lincoln - VIC
3rd  Hamish Hurley - VIC
Full results

2006 - BRISBANE - QLD
1st  Klade Hauschildt - QLD
2nd Jacqueline van Soest - QLD
3rd  Keiran Searle, - NSW
Full results

2007 - ROYAL YC TASMANIA - TAS
1st  Chris Jones - TAS
2nd  Sam Phillips- NSW
3rd  David Fletcher - TAS
Full results

2008 - BLAIRGOWRIE - VIC
1st   Rowan Langford -  AUS
2nd  Stephen Collings - AUS
3rd   Jarrad Lincoln - AUS
Full results

2009 - FREEMANTLE - WA
1st   Nicholas Poree - FRA
2nd  Megan Darby - NSW
3rd  Andrew Torpelund - QLD
Full results

2010 - ADELAIDE - SA
1st   Laszlo Horvath - FRA
2nd  Lloyd Collins - VIC
3rd   Terrance Choo Jiannjie - SIN
Full results

2011 - GEORGES RIVER - NSW
1st   Ben Walkmeyer - WA
2nd  Dylan Gore - TAS
3rd  Nick Connor - NSW
Full results

2012 - ROYAL QLD YS - QLD
1st   Jack  Felsenthal - SYC
2nd   Ben Knoop  - PRSC
3rd   Megan Darby - RMYCT
Full results

2013 ROYAL YC TASMANIA - TAS
1st  Jack Felsenthal  - BRYC
2nd  Nick Connor - SoPYC
3rd  Chris Charlwood - FSC
Full results

2014 McCRAE YC - VIC
1st  Hamish Wiltshire  - NT
2nd Jack Graves - VIC
3rd  Brody Riley - VIC
4th  Blake Selley - NSW& ACT
5th  William Fox - VIC
Full results

2015 MANDURAH - WA
1st  Brody Riley - McCrae YC
2nd Caelin Winchcombe - GBYC/DBYC WA
3rd  Jordan Makin - GSC NSW
4th  Nicholas Bezy - HKG
5th  Zac Littlewood - FSC/RFBYC WA
Full results

2016 BELMONT 16ft SC - NSW
1st  Rome Featherstone  - FSC/RFBYC
2nd  Hayden Coote - SoPYC/FSC
3rd  Jack Littlechild - WSC/DBSC
4th  Tom Needham - RQYS
5th  FinnO'Dea - FSC
Full results

2017 ADELAIDE SC - SA
1st  Jack Littlechild  - WSC,DBSC,RSYS  NSW
2nd  Corey Riley  - McCYC / MYC  VIC
3rd  Jackson Porter  - HYC/FSC  WA
4th  Boston Cortis  - RPAYC/WSC/RSYS/DBSC  NSW
5th  Will Cooley  - WSC/RSYS/DBSC  NSW
Full results

2018 ROYAL QUEENSLAND YS - QLD
1st  Michael Compton - WA
2nd  Wonn Kye Lee - SIN
3rd  Boston Cortis - NSW
4th  Stefan Elliott-Shircore - WA
5th  Mark Lewis - NSW