Laser Standard Masters National Champions

1984 - LONG JETTY - NSW
Apprentice Masters
1st  Phil Peglar NSW
2nd Rob Lowndes NSW
3rd Greg Marshall NSW
Masters
1st equ Barry Pownall NSW
1st equ John Rigg NSW
3rd  Michael Heath VIC
4th  Bruce Keir QLD
Grand Masters
1st  Alec McClure VIC
2nd Alan Clark NSW
3rd Graeme Sibley NSW

 1985  -  PORT PHILLIP BAY  -  VIC
 Apprentice Masters
 1st  Andrew Hodder VIC
 2nd Phil Peglar NSW
 3rd Richard Verco WA
 Masters
 1st  John Rigg NSW
 2nd Michael Heath VIC
 3rd  Colin Lovelady WA
 Grand Masters
 1st  Alec McClure VIC
 2nd Jock Scrivener VIC
 3rd  Ron Young NSW

1986 - GLENELG - SA
Apprentice Masters
1st  Adriab Hodder VIC
2nd Richard Verco WA
3rd  Phil Peglar NSW
Masters
1st  John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd  Greg Marshall NSW
Grand Masters
1st  Alec McClure VIC
2nd John Elverd SA
3rd  Ronald Young NSW

1988 - BELMONT - NSW
Apprentice Masters
1st  Warrick Phillips NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd  Bill Meany NSW
Masters
1st  John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd  Doug Murcutt NSW
Grand Masters
1st  Alan Clark NSW
2nd Graham Reid NSW
3rd  Graham Gilbert NSW

1989  -   MOOLOOLABA  -  QLD
Apprentice Masters
1st  Jeff Loosemore NSW
2nd Geoff Gale QLD
3rd  Geoff McGillivray WA
Masters
1st  Michael Heath VIC
2nd Ralph Ellis NSW
3rd  Harley Dymond WA
Grand Masters  -  None

1990  -  MOUNTS BAY  -  WA
Apprentice Masters
1st  Mark Lovelady WA
Masters
1st  Colin Lovelady WA
Grand Masters
1st  Bruce Keir QLD

1991  -  PORT LINCOLN  -  SA
Apprentice Masters
1st  Russ Brampton QLD
2nd Geoff McGillivray WA
3rd  Mark Phillips NSW
Masters
1st  Colin Lovelady WA
2nd Gary McCrohon QLD
3rd  Frank Borg SA
Grand Masters
1st   Ralph Ellis NSW
2nd Bruce Keir QLD
3rd Jeffrey Brand SA

1992  -  SORRENTO  -  VIC
Apprentice Masters
1st  Andrew York NSW
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd  Mark Phillips NSW
Masters
1st  Phil Peglar NSW
2nd John D'Helin VIC
3rd  Bob McCamley QLD
Grand Masters
1st  Alec McClure VIC
2nd Bruce Keir NSW

1993 - BELMONT _ NSW
Apprentice Masters
1st  Neville Wittey NSW
2nd Andrew York NSW
3rd  Michael Stovin-Bradford NSW
Masters
1st John Rigg NSW
2nd Phil Peglar NSW
3rd  Noel Davies NSW
Grand Masters
1st  Bob McCamley QLD
2nd Tony Denham NSW
3rd  Michael Heath VIC

1994 - HOBART - TAS
Apprentice Masters
1st  Bill Meany NSW
2nd Colin Batchelor TAS
3rd  Kevin Bloor NSW
Masters
1st  Geoff Kohlman VIC
2nd Howard Taylor NSW
3rd  Ben Piefke NSW
Grand Masters
1st  Michael Heath VIC
2nd Max Ryan NSW

1995 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st  Adam French NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd  Steve Gunther VIC
Masters
1st  Phil Peglar NSW
2nd Lin Coulton NSW
3rd  Rob Lowndes NSW
Grand Masters
1st  Ben Piefke NSW
2nd Tony Denham NSW
3rd  Colin Lovelady WA

1996 - FRESHWATER BAY - WA
Apprentice Masters
1st  Glenn Bourke NSW
2nd Tony Walsh NSW
3rd  Mark Lovelady NSW

Masters
1st  Barry Waller  WA
2nd Rob Lowndes NSW
3rd  Michael Lynch NSW
Grand Masters
1st  Colin Lovelady WA
2nd Tony Denham NSW
3rd  Ralph Ellis NSW

1997  -  LARGS BAY  -  SA
Apprentice Masters
1st  Tony Walsh NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd  Mark Skelton NSW
Masters
1st  Phil Peglar NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd  Brian Watson QLD
Grand Masters
1st  Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd  Bob McDonald(GGM) NSW

1998  -  McCRAE  -  VIC
Apprentice Masters
1st   Darren Davis NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd  Mark Hughes VIC
Masters
1st  Peter Heywood NSW
2nd Brian Watson QLD
3rd  Robert McCrossin QLD
Grand Masters
1st  Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd  Kerry Waraker QLD

1999  -  ST KILDA  -  VIC (incl in World Masters)
Apprentice Masters
1st   Brad Taylor  QLD
2nd  Steve Gunther  VIC
3rd   Colin Dibb  WA
Masters
1st   Jack Schlachter NSW
2nd  Tim Alexander  NSW
3rd   Barry Waller  WA
Grand Masters
1st   Graham Oborn  NSW
2nd  Kerry Waraker  QLD

2000  -  MOOLOOLABA  -  QLD
Apprentice Masters
1st   Brad Taylor  QLD
2nd Steve Gunter VIC
3rd  Mark Skelton NSW
Masters
1st  Mark Bethwaite NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd  Brian Watson QLD
Grand Masters None

2001 - SDANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st  Larry Kleist QLD
2nd Mark Chesterman TAS
3rd  Andrew Inglis TAS
Masters
1st  Mark Schroder NSW
2nd John Sprague NSW
3rd  Peter Heywood NSW
Grand Masters
1st  Howard Taylor
2nd Stuart Allen ACT
3rd  Frank Hillier NSW

2002  -   ALBANY -  WA
Apprentice Masters
1st   Steve Gunther  VIC
2nd  Hugh Leicester  NSW
3rd   Murray Howson  WA
Masters
1st  Colin Dibb  WA
2nd Jack Schlachter  NSW
3rd  Keith Patterson  WA
Grand Masters
1st   Barry Waller  WA
2nd  Colin Lovelady  WA
3rd  Andy White  WA

2003 - LARGS BAY  - SA
Aprentice Masters
1st  Sean Feeney NSW
2nd Larry Kleist NSW
3rd  James Mitchell VIC
Masters
1st   Andrew York NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd  Frant Bucek VIC
Grand Masters
1st   Phil Pegler NSW
2nd Dave Edmiston NSW
3rd  Ray Rowell QLD

2004 - GEELONG - VIC
Apprentice Masters
1st  Anthony Nash VIC
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd Stuart Wallace VIC
Masters
1st  Steve Gunther VIC
2nd James Mitchell VIC
3rd  Frank Bucek VIC
Grand Masters
1st  David Edmiston NSW

2006 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st  Brett Beyer NSW
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd Tony Baisden
Masters
1st  Brad Taylor QLD
2nd Kevin Nixon
3rd Jack Schlachter NSW
Grand Masters None

2007 - SANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st  Michael Blackburn NSW
2nd Brett Beyer NSW
3rd  Mark Chesterman TAS
Masters
1st  Jamie Brooke TAS
2nd Andrew Inglis TAS
3rd Scott Sutton TAS
Grand Masters None

2008 - BLAIRGOWRIE - VIC
Apprentice Masters
1st  Orlando Gledhill GBR
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd  Rajesh Choudhary IND
Masters
1st  Jan Scholten NSW
2nd Christopher Dawson NSW

2009 - FREEMANTLE - WA
Apprentice Masters
1st  Grant Loveday WA
2nd Justin Rose WA
3rd  Paul Slaughter WA
Masters
1st  Peter Conde  QLD
2nd Colin Dibb WA

3rd  Bruce Utting WA
Grand Masters
1st  Sean Homan SA
2nd Keith Patterson WA
3rd  David Edmiston NSW

2010 - ADELAIDE - SA
Apprentice Masters
1st  Sean Atherton-Feeney NSW
2nd Darren Gilbert QLD
3rd  Chris Bolton VIC
Masters
1st  Andrew Bate NSW
2nd Kevin Jamie SA
3rd John Sykes SA
Grand Masters
1st  Sean Homan SA
2nd Dirk Seret SA
3rd  Peter Humphries VIC

2011 - PORT STEPHENS - NSW
Apprentice Masters
1st  Brett Beyer NSW
2nd Anthony Baisden QLD
3rd  Brett Morris VIC
Masters
1st  Brad Taylor QLD
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd  Mark Tonner Joyce VIC
Grand Masters
1st  Colin Dibb WA
2nd Stefan Kurys-Romer WA
3rd  Mark Phillips NSW
Great Grand Masters
1st  Graham Oborn NSW
2nd Don Roach NSW
3rd  Maurice Meyer QLD

2012 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st Tony Baisden QLD
2nd Dan Blight Busan YC
3rd Brett Morris VIC
Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd Brad Taylor QLD
Grand Masters
1st  Wolfgang Gerz GER
2nd Tim Alexander NSW
3rd  Mark Phillips NSW

2013 - SANDY BAY - TAS
Masters
1st  Sean Atherton-Feeney NSW
2nd Chris Bolton VIC
3rd Gavin Dagley VIC

2014 - PAYNESVILLE - VIC
Apprentice Masters
1st  Brett Morris  VIC
2nd David Wait  WA
3rd Tom Rosoman  VIC
Masters
1st  Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton Feeney NSW
3rd  Brad Taylor QLD
Grand Masters
1st  Colin Dibb  WA
2nd Gavin Dagley  VIC
3rd  Stefan Kurys-Romer  WA


2015 - MANDURAH - WA
Apprentice Masters
1st  Chris Caldecoat  NSW
2nd Anthony Wood  WA
3rd Olli Ovaskainen  FIN
Masters
1st  Grant Lovelady WA
2nd David Whait  WA
3rd  Paul Green  WA
Grand Masters
1st  Gavin Dagley  VIC
2nd Keith Patterson  WA
3rd  Campbell Alexander  RSA


2016 - PORT STEPHENS - NSW
Apprentice Masters
1st  Brett Morris  VIC
2nd Jules Hall  NSW
3rd  Michael Babbage  NSW
Masters
1st  Brett Beyer NSW
2nd Jan Scholten NSW
3rd  Mike Wilson  NSW
Grand Masters
1st  Brad Taylor  QLD
2nd Gavin Dagley  VIC
3rd  Steve Gunther  QLD

2017 - ADELAIDE SC - SA
Apprentice Masters
1st  Michael Coote  WA
2nd Andrew Boyd TAN
3rd  Julian Bennett  SA
Masters
1st  Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd  David Wait  WA
Grand Masters
1st 
Gavin Dagley  VIC
2nd
Steve Gunther  QLD
3rd  Bruce Utting  WA